PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 2 z Oddziałami Integracyjnymi W KRAPKOWICACH

1. Charakterystyka przedszkola

• Nazwa przedszkola: Przedszkole Publiczne nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
    • Dyrektor: Agata Juszczyk
    • Rok założenia: 1950 (początkowo na ul. Młyńskiej, w 2000r. przeniesione do obecnej siedziby)
    • Adres przedszkola: 47-300 Krapkowice Ul. Moniuszki 6 Gmina: Krapkowice Powiat: Krapkowice
    • Telefon: (77) 4 460- 333
  2. Organizacja Przedszkola

• Ilość oddziałów ogółem: 7
    • Liczba dzieci ogółem: 160
    • Czas pracy przedszkola: 11,5 godziny
    • Godziny pracy przedszkola: 5.30 - 17.00.
    • Przedszkole jest placówką integracyjną, organizuje kształcenie specjalne dla dzieci niepełnosprawnych.
  3. Baza Przedszkola

• Ilość sal wykorzystanych do celów dydaktycznych:
      • 7 sal zajęć dydaktycznych
      • 3 gabinety terapeutyczne
      • gabinet logopedyczny
    • Ponadto: szatnia i dobrze wyposażony plac zabaw.
    • Zadania jednostki określone zostały w Ustawie o Systemie Oświaty oraz Statucie Przedszkola Publicznego nr 2 w Krapkowicach.
    • W przedszkolu pracuje:
      • 18 nauczycieli - wszyscy posiadają wyższe wykształcenie w zakresie edukacji przedszkolnej i inne kwalifikacje:
        • Logopeda (4 nauczycieli, w tym 1 neurologopeda)
        • Oligofrenopedagog (8 nauczycieli)
        • Pedagog specjalny (1 nauczyciel)
        • Nauczyciel religii (1 nauczyciel)
        • Terapeuta pedagog (4 nauczycieli)
        • Nauczyciel kwalifikowany do pracy z dziećmi z autyzmem (4 nauczycieli)
        • Tyflopedagog (1 nauczyciel)
        • Surdopedagog (1 nauczyciel)
        • Nauczyciel kwalifikowany do pracy w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (1 nauczyciel)
        • Nauczyciel z kwalifikacjami do nauczania j. angielskiego (2 nauczycieli)
      • 15 pracowników obsługi
    • Dyrektor jednostki jest nauczycielem dyplomowanym.
    • W przedszkolu odbywają się zajęcia z podtrzymywania tożsamości narodowej niemieckiej.
    • W przedszkolu organizowane są Zajęcia dodatkowe:
      • religia
      • język angielski, język niemiecki
      • rytmika
    • Placówka jest miejscem realizowania praktyk zawodowych dla studentów kierunków pedagogicznych. W roku 2008-2012 na terenie przedszkola odbyło się 15 praktyk pedagogicznych.
    • W celu zwiększenia bezpieczeństwa przebywających w przedszkolu dzieci Przedszkole współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy, umożliwiając odbycie stażu dla osób bezrobotnych w ramach projektów unijnych.
    • Dzieci korzystają z posiłków przygotowywanych na terenie przedszkola.
    • W Przedszkolu swoją siedzibę mają:
      • Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci, który zajmuje się wspomaganiem rozwoju dzieci niepełnosprawnych
      • Stacja Opieki Caritas
      • Jadłodajnia Ośrodka Pomocy Społecznej, w której przygotowywane są posiłki dla 150 podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Krapkowicach
      • Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz instytucjami działającymi na rzecz oświaty.
  4. W przedszkolu:

• Dziecko ma prawo do swobodnego zaspokajania własnych potrzeb w odpowiednich warunkach zapewniających intymność i bezpieczeństwo. Dziecko wie, że może liczyć na pomoc osób dorosłych.
    • Panują odpowiednie warunki umożliwiające dziecku bezpieczny, bezstresowy pobyt.
    • Zapewnia się odpowiednie warunki adaptacji dzieci i rodziców w nowych środowisku.
    • Rodzice mają prawo uczestnictwa w życiu przedszkola w ramach wspólnie wypracowanych przez pracowników i rodziców zasad i reguł.